Connect with us

Tennis

2022 USTA Florida ‘Bobby Curtis’ Junior State Tennis Finals Results

Published

on


The 2022 USTA Florida “Bobby Curtis” Championships are coming to a wrap. The five-day competition took place at the USTA National Campus with over 500 athletes in attendance.  

With one day left, there are 16 players that are still fighting for the trophy, but only eight can take home the honors. All of those matches are scheduled to take place on the morning of June 15, 2022. 

In the meantime, check out which players are competing for third through sixth place, and make sure to come back here for updates as the tournament ends.  

Bobby Curtis Finals

Players have been on the court for five days, battling it out for the championship.

Bobby Curtis Championship Results

Girls’ 12 & Under 

Championship: (3) Caroline Shao vs. (4) Emma Prose 

Third/Fourth Place: (1) Sophie Osipova vs (2) Arabella Duffell 

Fifth/Sixth Place: (14) Nikol Davletshina vs Britney Brace 

Boys’ 12 & Under 

Championship: (1) Diego Custodio vs. (9) Rafael Bote 

Third Place: Axton Boonswang (Palm Beach Gardens) 

Fourth Place: Diego Carrera (Miami) 

Fifth Place: Alexander Rangelov (Largo) 

Sixth Place: Geoff Kosseifi (Delray Beach) 

Girls’ 14 & Under 

Championship: (1) Anita Tu vs. (6) Bella Payne 

Third/Fourth Place: (4) Abigail Gordon vs (8) Filipa Delgado 

Fifth/Sixth Place: (9) Anastasiia Rychkova vs. (3) Lyla Messler 

Boys’ 14 & Under 

Championship: (1) Rafael Ferreira vs. (2) Jackson Hinderberger 

Third/Fourth Place: (8) Jordan Lee vs Nikolas Stoot 

Fifth/Sixth Place: (3) Teodor Davidov vs. (4) Matthew Shapiro  

Girls’ 16 & Under 

Championship: (9) Alyssa James vs. (7) Claire Shao  

Third/Fourth Place: (5) Isabella Aguiar vs. (2) Gabriella Goyins 

Fifth Place: (14) Ishika Khune (Boca Raton) 

Sixth Place: Anastasiya Papazian (Bradenton) 

Boys’ 16 & Under 

Championship: (9) Brennon Chow vs. Benjamin Willwerth 

Third/Fourth Place: (5) Jack Satterfield vs. (2) Sammy Nieder 

Fifth/Sixth Place: (1) Alex Feies vs. Raul De La Vega 

Girls’ 18 & Under 

Championship: (1) Anushka Khune vs. (4) Natalie Block 

Third Place: Berklie Simmering (Fort Myers) 

Fourth Place: Brooklyn Olson 

Fifth/Sixth Place: (7) Katie Spencer vs. (8) Mary Boyce Deatherage 

Boys’ 18 & Under 

Championship: (5) Leonardo Dal Boni vs. (8) Robert Zhang 

Third/Fourth Place: (3) Nikola Parichkov vs. (6) Jackson Caldwell 

Fifth Place: (4) Chase Healey (Saint Augustine)  

Sixth Place: (16) Kahaka’ioikamalie Companion (Saint Cloud) 

 

The post 2022 USTA Florida ‘Bobby Curtis’ Junior State Tennis Finals Results appeared first on USTA Florida.



Source link

Continue Reading

Tennis

Four Counties Capture Championships at Mixed 40 & Over 6.0/7.0/8.0/9.0 Sectionals

Published

on

By


USTA National Campus was action-packed, as teams from all over the state of Florida got together for the Mixed 40 & Over 6.0/7.0/8.0/9.0 Sectional Championship and some tennis fun.

In the 6.0 division, Miami-Dade won their first-ever championship, taking down former champs, Alachua County. Escambia County added to their trophy case in 7.0s by winning their third in just 10 years. 

The 8.0 division saw two frequent flyers battle it out for the title. In the end, Broward County was able to defeat Hillsborough County in an intense 2-1 match.

Hillsborough County was able to reclaim their title in the 9.0 division with a dominating 3-0 win. 

The competing teams represented various clubs, parks, recreational departments, and organizations, and finished at the top of their local leagues during the 2022 season to advance to the USTA Florida Mixed 40 & Over Sectional Championships.  

These champions have qualified for the 2022 USTA League National Championships and will compete in November.  

Final Results: 

Adult Mixed 40 & Over 6.0 

Final: Miami-Dade County (Tropical Park Tennis) d. Alachua County (Jonesville Tennis Center) 3-0

[singlepic id=3655 w=450 h=300] [singlepic id=3656 w=450 h=300]

Championship Match Results: 

No. 1 Doubles:  Gonzalo Garcia/Sandra Morales (Miami-Dade) d. Chris Cochran/Kim Newsom 6-3, 6-3

No. 2 Doubles: Christian Pelaez/Dayana Oca (Miami-Dade) d. Silvia Menendez/Jerome Valencia 7-5, 6-1

No. 3 Doubles: Lucas Martinez/Lissette Viloria (Miami-Dade) d. Maria Zaldivar/Paul Folkers 6-1, 6-0

Miami-Dade County Season Roster: Gonzalo Garcia (Captain), Lissette Viloria, Egla Sella, Maria Medina, Pilar Gomez, Karen Graham Sewing, Julio Salazar, Dayana Oca, Angelo Costantini, Alex Djuro, Sandra Morales, Lucas Martinez, Daniel Pena, Noor Blazekovic Mendoza, Cristian Pelaez, Mayna Nevarez

Adult Mixed 40 & Over 7.0 

Final: Escambia County d. Duval County 2-1 

[singlepic id=3659 w=450 h=300] [singlepic id=3660 w=450 h=300]

Championship Match Results: 

No. 1 Doubles: Elizabeth Vavrica/Brendon Vavrica (Duval) d. Kelly Dempsey/Kenneth Wallace 6-0, 6-0 

No. 2 Doubles: Jerry Clark/Jennifer Passeretti (Escambia) d. Michael Alden/Nancy Simmons 6-4, 6-3 

No. 3 Doubles: Jacqueline Wallace/George Rials (Escambia) d. Jay Westercamp/Sherri Ouchi 4-6, 6-3, 1-0 

Escambia County Season Roster: Jacqueline Wallace (Captain), Kenneth Wallace, Jerry Clark, Eric Stewart, Tara McCarthy, George Rials, Jeff McCarthy, Kelly Dempsey, Karen Penn, Sue Nast, Jonathan Garcia, Erin Rhone, Jennifer Passeretti, Ethan Rhone 

Adult Mixed 40 & Over 8.0 

Final:  Broward County (Midtown Athletic Club Weston) d. Hillsborough County (HCC Tennis Complex) 2-1

[singlepic id=3661 w=450 h=300] [singlepic id=3662 w=450 h=300]

Championship Match Results: 

No. 1 Doubles: Ronald Coletto/Lizette Ibarra (Broward) d. Thing Duong/Tibbie Farnsworth 7-5, 6-2

No. 2 Doubles: Kenny Torrellas/Garbine De La Mora (Broward) d. Jeffrey Stern/Christina Dausch 6-0, 6-2

No. 3 Doubles: Richard Helme/Elizabeth Burdick (Hillsborough) d. Antonio Maciasvaldes/Kerri Paul 5-7, 3-3 RET 

County Season Roster: Lizette Ibarra (Captain), Pipo Torrellas (Captain), Sondra Carpio, Felipe Soto, Paulina Riveros, Garbine De La Mora, Kerri Paul, Ronald Coletto, Maria Brozzi, Antonio Maciasvaldes, Maria Suarez, Kenny Torrellas, Clarena Furtado, Jorge Cortes

Adult Mixed 40 & Over 9.0 

Final: Hillsborough County (HCC Tennis Complex) d. Duval County (Charles J. Williams YMCA) 3-0 

[singlepic id=3658 w=450 h=300] [singlepic id=3657 w=450 h=300]

Championship Match Results: 

No. 1 Doubles: Stephanie Wager/Jamie Mckibban (Hillsborough) d. Olivier Lorin/Claudia Eikner 2-6, 6-4, 1-0 

No. 2 Doubles: Margaret Roset/Manuel Alvarez (Hillsborough) d. Suzanna Brulte/Louis Saig 6-0, 6-0 

No. 3 Doubles: Gail Gibson/Jeffrey Stern (Hillsborough) d. Cynthia McGehee/Dennis Lamoureux 6-2, 6-2 

Hillsborough County Season Roster: Joe Orsini (Captain), Jeffrey Stern, Meredith Mueller, Rhett Rollyson, Gail Gibson, Anthony Hatori, Christina Dausch, Stephanie Wager, Jamie Mckibban, Maki Smith, Manuel Alvarez, Margaret Roset, Richard Sobieray, Fabiana Taverna-Saballos, Jaime Villegas, Daniel Videtto, Nina Mortazavi 

The post Four Counties Capture Championships at Mixed 40 & Over 6.0/7.0/8.0/9.0 Sectionals appeared first on USTA Florida.



Source link

Continue Reading

Tennis

Serena Williams Will Potentially Have to Beat 6 Top Seeds, Including Coco Gauff to Win Wimbledon

Published

on

By



Serena Williams Will Potentially Have to Beat 6 Top Seeds, Including Coco Gauff to Win Wimbledon | TENNIS LIFE

























































Back to top





Source link

Continue Reading

Tennis

UNIQLO x Roger Federer Set to Launch RF Graphic T-Shirt

Published

on

By



UNIQLO x Roger Federer Set to Launch RF Graphic T-Shirt | TENNIS LIFE


























































Back to top





Source link

Continue Reading
Advertisement

Trending